Odmierzanie cieczy w instalacjach przemysłowych

Pompy dozujące do cieczy mogą pozwolić na dostarczanie różnego rodzaju płynów, o różnej konsystencji także lepkich, żrących, w przypadku procesów chemicznych mogą być różnego rodzaju kwasy czy też zasady.

Naturalnie warto zwrócić uwagę, iż możemy spotkać różnego rodzaju pompy przykładowo elektromagnetyczne, gdzie elektromagnes wymusza ruch membrany, następnie membrana poruszana się w obu kierunkach powoduje powstawanie ciśnienia które pozwala na przesył cieczy.

Odmierzanie cieczy w instalacjach przemysłowych

Pompy dozujące do odmierzania cieczy

Często pompy dozujące obsługują niskie ciśnienie ze względu na potrzeby dostarczenia małej ilości płynów, może być to przykładowo kilka litrów na godzinę, w tym przypadku często wykorzystuje się napędy elektromagnetyczne, jednak kiedy mamy do czynienia z cieczami lepkimi wówczas mogą wykorzystane być inne rodzaje pomp. Pompy tego typu będą posiadały regulację dawkowania substancji, mogą być to panele znajdujące się z przodu pompy króle możemy łatwo wyregulować za pomocą pokrętła lub też w bardziej zaawansowanych systemach za pomocą sterowania elektronicznego. Oczywiście dostępne są także modele które będą sterowane za pomocą automatyki przemysłowej.

Pompy dozujące mogą pełnić bardzo wiele różnych zadań, mogą być to podstawowe pompy do dozowania wody, które możemy wykorzystać przykładowo w ogrodnictwie, mogą znaleźć się przykładowo w szklarni, w systemach nawadniania roślin oraz hodowli zwierząt. Dodatkowo znajdziemy je także w oczyszczalniach ścieków gdzie do wody zanieczyszczonej będą dodawały różnego rodzaju preparaty, które mają na celu wytrącenie zawiesin czy też zniszczenie bakterii. Dodatkowo wykorzystuje się je także w szpitalach, w farmaceutyce do produkcji leków.

W przypadku awarii pompy nie będzie ona dawkować cieczy prawidłowo, wówczas należy dokonać napraw, jeżeli jest to możliwe można zregenerować pompę. Oczywiście jeżeli naprawiamy głowice mieszające warto zwrócić uwagę na dobranie właściwych podzespołów, które pozwolą na przesył odpowiedniej ilości cieczy. Naturalnie po dokonaniu napraw należy przeprowadzić różnego rodzaju testy, związane ze szczelnością oraz dokładnością przesyłu cieczy.