MyLED Oświetlenie Biznes Czy opłaca się zainstalować panele fotowoltaiczne?

Czy opłaca się zainstalować panele fotowoltaiczne?

Wiele osób, które są zainteresowane instalacją paneli słonecznych zastanawia się, ile one kosztują.

Koszty paneli fotowoltaicznych różnią się w zależności od wielkości instalowanego systemu solarnego, rodzaju zainstalowanego panelu słonecznego, dopłat i ulg lokalnych i rządowych oraz samych kosztów instalacji. Najlepszym sposobem ustalenia, ile będą kosztować panele fotowoltaiczne i ile mogą zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, jest współpraca z licencjonowanym instalatorem energii słonecznej. Specjaliści pomogą określić, ile paneli jest idealnych dla potrzeb energetycznych twojego domu i udzielić korzystnej gwarancji na ich pracę przez wiele lat, dodatkowo fachowa firma może również oferować konserwację paneli.

Na czym tak właściwie polega fotowoltaika?

Efekt fotowoltaiczny został odkryty pod koniec XIX wieku i doprowadził do stopniowego wzrostu wykorzystania paneli słonecznych. Obecnie energia słoneczna jest głównym światowym dostawcą energii elektrycznej. Zasada działania paneli fotowoltaicznych jest dosyć prosta. Używając krzemowych ogniw słonecznych, panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały (DC) za pośrednictwem falownika słonecznego, który przekształca go w prąd zmienny (AC) używany do zasilania domów i firm. Głównymi komponentami układu słonecznego są panele słoneczne, regały słoneczne i, co najważniejsze, falownik słoneczny, czyli inwerter zmieniający prąd stały wytwarzany przez panele na prąd przemienny, który jest potrzebny do zasilania urządzeń, których używamy każdego dnia. Panele słoneczne wytwarzają prąd stały (DC), ale energia elektryczna, której używamy w naszych domach, to prąd przemienny (AC). Aby rozwiązać ten problem, dodajemy falownik do naszego obwodu. Następnie falownik przekształca prąd stały na prąd przemienny. Falownik jest kluczowym czynnikiem w określaniu sposobu działania paneli słonecznych, ponieważ bez falownika w naszym systemie fotowoltaicznym nie możemy wiele zrobić z energią generowaną z paneli słonecznych. Na tym właśnie opiera się fotowoltaika środa wielkopolska, która poprzez uderzanie fali słonecznych w ogniwa paneli generuje prąd, który trafia do inwertera, a następnie do naszych domów i firm.

Czy opłaca się zainstalować panele fotowoltaiczne?

Dzięki fotowoltaice można zaoszczędzić na rachunkach za energię

Ocena wydajności mierzy procent światła słonecznego docierającego do ogniwa słonecznego, które zostaje przekształcone w użyteczną energię elektryczną. Im większa wydajność, tym mniej powierzchni zajmą panele słoneczne, aby sprostać wymaganiom energetycznym, ale tym wyższa będzie ich cena. Niektórzy ludzie kojarzą wyższy poziom wydajności z panelami o wyższej jakości, ale niekoniecznie jest to prawdą. Wysoka wydajność oznacza, że system fotowoltaiczny będzie wykorzystywał mniej miejsca na dachu. Dlatego ci, którzy mieszkają na obszarach o dużym zagęszczeniu i mają bardzo ograniczoną przestrzeń dla energii słonecznej, generalnie powinni być bardziej zainteresowani poziomem wydajności wybranych paneli fotowoltaicznych. Aby obliczyć, jaka moc paneli słonecznych będzie dla nas zadowalająca, należy sprawdzić swoje miesięczne zużycie kWh na rachunku za prąd, wziąć pod uwagę, średnią ilość światła słonecznego w twojej okolicy, a także wydajność, czyli ilość energii, którą wytwarzają panele słoneczne. Z reguły na południowym zachodzie jest najwięcej słońca, podczas gdy na północnym wschodzie jest go mniej.

Możesz pomyśleć, że wielkość twojego domu decyduje o tym, ile potrzebujesz paneli słonecznych, ale tak nie jest. Liczba potrzebnych paneli fotowoltaicznych zależy od tego, ile energii zużywa twój dom w ciągu miesiąca. W obliczeniach może ci pomóc fachowa firma Consor Energia, która zajmuje się instalacjami systemów solarnych. Ogólnie rzecz biorąc, większy dom zużywa więcej energii elektrycznej, więc będzie potrzebował więcej paneli słonecznych, niż domy mniejsze, ale nie zawsze tak jest. Mniejsze domy mogą mieć znacznie wyższe miesięczne rachunki za prąd niż duże domy, w zależności od rodzaju używanych urządzeń i ich klasy energetycznej, liczby mieszkających w nim osób, tego, jak dobrze izolowany jest dom, lokalizacji domu i wielu innych czynników.
Dlatego nie powinieneś polegać tylko na wielkości swojego domu, aby określić liczbę paneli fotowoltaicznych, których będziesz potrzebować.