Jak kontrolować oprogramowanie pod kątem ewentualnych błędów

Testy kontroli jakości to coś więcej niż naprawianie defektów oprogramowania, w czasie testów musimy się upewnić iż oprogramowanie działa poprawnie w różnych warunkach, również przy dużym obciążeniu bazy danych czy też sieci

. Z pewnością warto testować wiele obszarów, stronę techniczną jak również szatę graficzną, i sposób obsługi. Oprogramowanie musi być intuicyjne, i łatwe w obsłudze, menu, nawigacja musi być także przejrzysta. Obecnie kiedy coraz więcej osób korzysta urządzeń mobilnych, należy zwrócić uwagę jak oprogramowanie działa na telefonach i tabletach. Urządzenia te mogą posiadać różną rozdzielczość a nasz program powinien dobrze prezentować się na każdym z urządzeń. Należy brać także pod uwagę fakt iż urządzenia mobile działają na różnych systemach operacyjnych. Ekrany mogą także posiadać różne proporcje, zatem nasza szata graficzna musi dostosowywać się do każdego rodzaju ekranu. Wiele aplikacji posiada możliwość nadawania różnym użytkownikom różnych uprawnień, warto sprawdzić czy z panelu administracyjnego możemy łatwo zarządzać wszystkimi użytkownikami. Nie można przeoczyć żadnej z funkcjonalności systemu, oprogramowanie w firmie musi działać bez zarzutu. Z pewnością warto przerobić wiele różnych scenariuszy i problemów z jakimi będą zmagali się użytkownicy podczas codziennej pracy. Zaczynając więc od zalogowania się do systemu, poprzez wprowadzanie czy odczyt danych, po ich eksport czy tez wydruk.

Warto sprawdzić czy oprogramowanie działa poprawnie z wszystkimi peryferiami takimi jak przykładowo drukarka.

Niekiedy oprogramowanie będzie miało współpracować z innymi programami działającymi w firmie, Należy się zatem upewnić iż programy te są kompatybilne dla pewnością warto przeprowadzić testy. Z pewnością testy funkcjonalne będą częścią całego procesu testowania oprogramowania. Mogą to być testy wykonywane przez człowieka, lub też testy zautomatyzowane wówczas można sprawdzić obciążenie, jak również poprawność zapisu i odczytu z bazy danych.