Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale twoje chrapanie może być tak głośne, że zakłóca sen twojego partnera.
Chrapanie może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak anatomia jamy ustnej i zatok, spożycie alkoholu, alergie, przeziębienie i nadwaga. Również pozycja spania ma wpływ na częstotliwość występowania takich problemów ze snem, a spanie na plecach może pogarszać głośność chrapania. Kiedy zasypiasz i przechodzisz od lekkiego snu do głębokiego, mięśnie podniebienia miękkiego, języka i gardła rozluźniają się. Tkanki w gardle mogą się rozluźnić na tyle, że częściowo blokują drogi oddechowe i wibrują. Im bardziej zwężone drogi oddechowe, tym silniejszy staje się przepływ powietrza. Zwiększa to wibracje tkanek, co powoduje, że chrapanie staje się głośniejsze. Niskie i grube podniebienie miękkie może zwężać drogi oddechowe. Osoby z nadwagą mogą mieć dodatkowe tkanki w tylnej części gardła, które mogą blokować drogi oddechowe w trakcie snu, dlatego warto zdecydować się na leki na chrapanie obkurczające śluzówki. Podobnie, jeśli języczek jest wydłużony, przepływ powietrza może być utrudniony, a wibracje zwiększone. Chrapanie może również wywołać spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu przed snem. Alkohol rozluźnia mięśnie gardła i zmniejsza naturalną obronę przed niedrożnością dróg oddechowych. Przewlekłe przekrwienie błony śluzowej nosa lub skrzywiona przegroda między nozdrzami mogą przyczyniać się do chrapania. Warto zatem przy każdej infekcji czy alergii zażywać tabletki na chrapanie.
Może to brzmieć dziwnie, ale niewystarczająca ilość snu może prowadzić do dalszego rozluźnienia gardła i spowodować problemy z chrapaniem.
Porady dotyczące leczenia objawów chrapania można znaleźć na stronie http://sposobynachrapanie.pl. Chrapanie jest zwykle najczęstsze i najgłośniejsze podczas snu na plecach, ponieważ grawitacja zwęża drogi oddechowe poprzez nacisk tkanek na gardło. Należy zatem spróbować spać na boku, aby przepływ powietrza był swobodniejszy. Są różne skuteczne sposoby na chrapanie i warto je zastosować, aby nie zakłócać snu nie tylko sobie, ale i wszystkim mieszkańcom domu.