MyLED Oświetlenie Blog Początkowe działania w zakresie walki z nałogiem

Początkowe działania w zakresie walki z nałogiem

Efektywna walka z problemem alkoholowym jest kwestią kluczową dla sporego grona osób uzależnionych oraz ich najbliższego otoczenia.

Poprzez stosowanie psychoterapii wspieranej farmakologią, możliwe jest skuteczne doprowadzenie osoby do permanentnej trzeźwości. Oczywiście alkoholikiem pozostaje się przez całe życie, więc nawet po wielu latach trzeźwości można wrócić do nałogu (wystarczy tylko wypicie niewielkiej ilości alkoholu). To dlatego istotna jest stosowna motywacja oraz regularne działania powiązane z motywacją osoby uzależnionej.

Początkowe działania w zakresie walki z nałogiem

Początkowe etapy walki z niechcianym nałogiem

Zarówno w przypadku alkoholizmu, jak i pozostałych typów nałogów, kluczowe jest świadome rozpoczęcie walki z problemem. Przede wszystkim trzeba chcieć się zmienić i samodzielnie zdecydować o leczeniu. Oczywiście można w tym pomóc osobie uzależnionej poprzez spokojne uświadamianie jej problemu. Nie mają sensu kłótnie, zmuszanie do terapii czy też obwinianie danej osoby, ponieważ zwykle kończy się to agresją i jeszcze większą niechęcią do rozwiązania problemu. Do kolejnych działań można więc przejść, gdy dana osoba faktycznie sama zechce podjąć się leczenia.

Początkowe etapy efektywnej walki z nałogiem obejmują wiele działań, a jednym z nich jest pozwolenie organizmowi na naturalne odtrucie. Po prostu trzeba zaprzestać picia, aby przerwać długotrwały ciąg alkoholowy. Oczywiście w tym przypadku groźne są objawy zespołu abstynenckiego, takie jak drgawki, lęki, wymioty, zawroty głowy, zaburzenia pracy serca, itp. Dzięki specjalnym kroplówkom oraz opiece lekarskiej można łagodzić te objawy pozwalając osobie uzależnionej na odzyskanie pełnej trzeźwości i skutecznego odtrucia.

Dopiero po odtruciu należy przejść do psychoterapii oferowanej przez różne placówki promujące się hasłami, takimi jak na przykład ośrodek terapii uzależnień Warszawa. Oczywiście taka terapia może być wspierana wzbudzaniem uczucia wstrętu do alkoholu dzięki zabiegowi wszywania Esperalu. Taka motywacja w połączeniu z terapią indywidualną lub grupową pozwala na odzyskanie stałej trzeźwości oraz kontroli nad własnym życiem.