MyLED Oświetlenie Zdrowie Jakie są rodzaje psychoterapii?

Jakie są rodzaje psychoterapii?

Istnieje wiele różnych podejść do psychoterapii.

Psychologowie zazwyczaj korzystają z jednego lub kilku z nich podczas terapii, co pomaga zrozumieć pacjentów i ich problemy oraz opracować odpowiednie rozwiązania. Rodzaj wybranej terapii będzie zależał od wielu czynników, przykładowo aktualnych badań psychologicznych, wiedzy psychologa i tego, co najlepiej pasuje do konkretnej sytuacji pacjenta.

Jakie są rodzaje psychoterapii?

Zapisz się na psychoterapię w gabinecie w Warszawie

Psychologowie stosujący na przykład terapię poznawczo-behawioralną mają praktyczne podejście do leczenia. Psycholog może poprosić o wykonanie pewnych zadań, które pomogą ci rozwinąć bardziej efektywne umiejętności radzenia sobie z problemami lub stresującymi sytuacjami. Terapeuta może poprosić cię o zebranie większej ilości informacji, takich jak rejestrowanie swoich reakcji na konkretną sytuację, lub może chcieć, abyś ćwiczył nowe umiejętności między sesjami.

W przeciwieństwie do tego podejścia terapie psychoanalityczne i humanistyczne zazwyczaj skupiają się bardziej na mówieniu niż na działaniu. Możesz spędzić swoje sesje terapeutyczne na omówieniu swoich wczesnych doświadczeń, aby pomóc sobie i psychologowi lepiej zrozumieć pierwotne przyczyny twoich obecnych problemów. Psycholog może łączyć elementy z kilku stylów psychoterapii. W rzeczywistości większość terapeutów nie przywiązuje się do żadnego podejścia. Zamiast tego łączą elementy z różnych podejść i dostosowują leczenie do potrzeb każdego pacjenta. Najważniejsze, aby wiedzieć, czy psycholog ma doświadczenie w dziedzinie, w której potrzebujesz pomocy i czy uważa, że może ci pomóc.

Jeśli czujesz przytłaczające, przedłużające się poczucie bezradności i smutku, a twoje problemy nie wydają się poprawiać pomimo wysiłków i pomocy rodziny i przyjaciół, zapisz się na psychoterapię. Gabinet psychoterapii w Warszawie może nam pomóc w wielu sytuacjach, takich jak nałogi, problemy z agresją, depresja, zaburzenia odżywiania, które mają negatywny wpływ na nasze życie, szkodzą nam i osobom nam bliskim.