Jak powstaje i jakie działanie ma ozon?

Ozon to trójatomowa cząsteczka składająca się z trzech atomów tlenu, która występuje naturalnie w stratosferze i przynosi korzyści zarówno roślinom, jak i zwierzętom, zapobiegając przedostawaniu się szkodliwego światła ultrafioletowego do powierzchni Ziemi.

Ozon jest wytwarzany sztucznie przez przepuszczanie tlenu przez światło ultrafioletowe lub powstaje w wyniku wyładowań elektrycznych, które powoduje rozpad cząsteczek tlenu O2 w procesie zwanym fotolizą. Naturalnie w przyrodzie ozon powstaje w czasie burzy z piorunami. Kiedy jeden z uwolnionych atomów zderza się z inną cząsteczką O2, łączy się tworząc ozon O3. Ozon z łatwością oddaje jeden atom tlenu, w wyniku czego powstaje silny środek utleniający, który jest toksyczny dla większości organizmów wodnych i rozpada się na zwykły tlen w ciągu mniej niż godziny w zwykłych warunkach. Ozon jest również bardzo silnym środkiem dezynfekującym o szerokim spektrum działania, który jest skuteczną metodą inaktywacji szkodliwych pierwotniaków, a także działa dobrze na prawie wszystkie inne patogeny. Jak powstaje i jakie działanie ma ozon?

Ozon jest używany w wielu miejskich systemach wody pitnej do zabijania bakterii zamiast powszechniejszego chloru.

Ozonizacja jest preferowanym sposobem zabijania mikroorganizmów w wodzie, ponieważ nie pozostawia osadu w wodzie po uzdatnieniu i ma dodatkowe zalety w postaci wysokiego potencjału utleniania, mniejszej liczby niebezpiecznych produktów ubocznych oraz braku problemów smakowych i zapachowych związanych z chlorowaniem. Oczywiście ozon można wytwarzać w warunkach domowych za pomocą specjalnego urządzenia, wystarczy woda i źródło zasilania. Ozon ma wiele innych procesów utleniania przemysłowych i konsumenckich. Ozon jest uznawany za czysty środek dezynfekujący, ponieważ po przewietrzeniu pomieszczenia, nie pozostają po nim ślady. Ponadto zaleta ozonowania jest możliwość pozbycia się uciążliwych zapachów, dlatego tak wiele osób wybiera ozonowanie ozonowanie Łosice to miasto, gdzie znajdziemy odpowiednią firmę do tego zadania.