MyLED Oświetlenie Blog Dlaczego lepiej kupić hantle niż maszynę odwiedzając sklep ze sprzętem sportowym?

Dlaczego lepiej kupić hantle niż maszynę odwiedzając sklep ze sprzętem sportowym?

W dniu dostawy sprzętu można być zaskoczonym, że maszyna zajmuje dwa razy więcej miejsca, niż się spodziewano, co ograniczy przestrzeń w już i tak ciasnej kawalerce. Mimo że może udać się wcisnąć sprzęt i rozpocząć ćwiczenia, mogą nas zacząć boleć dolne partie pleców i kolana.

 

Dlaczego lepiej kupić hantle niż maszynę odwiedzając sklep ze sprzętem sportowym?

Co może pójść nie tak, kiedy odwiedzamy sklep ze sprzętem sportowym i wybierzemy przypadkowe maszyny?

Zwykle, kiedy odwiedzamy sklep ze sprzętem sportowym wydaje się, że kupujemy maszynę, która będzie bardzo łatwa w obsłudze i będzie bezpieczną alternatywą dla wolnych ciężarów. Niestety, często dajemy się zwieść reklamowym twórców maszyn. Jeśli chodzi o skuteczność, zwłaszcza w przypadku początkujących ćwiczących, wolne ciężary (np. hantle) wypadają znacznie lepiej niż drogie maszyny pod tym względem.

Dlaczego odwiedzając sklep ze sprzętem sportowym lepiej wybrać wolne ciężary?

Koszt. Trzy lub cztery zestawy hantli kosztowałyby mniej niż dziesięciokrotność kwoty, którą wydamy na maszynę. Gdy staniemy się silniejsi, będziemy mogli kupić więcej, a nawet pełny zestaw nie kosztowałby tyle, co maszyna.

Miejsce. Hantle zajmują o wiele mniej miejsca niż większość sprzętu do ćwiczeń sprzedawanego w reklamach internetowych. Można je z łatwością umieścić w szafie, na uboczu, pod łóżkiem lub w kącie. Istnieją nawet hantle, które można regulować. Zobacz sklep ze sprzętem do domowej siłowni: https://sport-blast.pl/

Różnorodność. Większość maszyn jest zaprojektowana jako jednowymiarowe. Nawet najbardziej rozbudowane maszyny wielostanowiskowe pozwalają ćwiczącym na wykonywanie tylko ograniczonej liczby ruchów w ograniczonym zakresie. Wolne ciężary mogą być używane w zakresach ruchu zależnych od ćwiczącego, a nie od maszyny. Stosując wolne ciężary w połączeniu z ławeczkami lub piłkami szwajcarskimi, uzyskujemy wiele opcji ćwiczeń.

Przydatność. Nie można używać swojego urządzenia wielofunkcyjnego do niektórych ćwiczeń, ponieważ często jest ono za duże. To nie jest rzadki problem. Mimo, że większość maszyn ma regulowane siedziska, nakładki na ramiona i dźwignie, ich zakres jest ograniczony i niektóre z nich mogą nie pasować do sylwetek małych lub bardzo dużych osób. Jeśli jednak potrafisz chwycić hantel, możesz go używać niezależnie od swojego wzrostu.

Funkcjonalność. Ćwicząc z wolnymi ciężarami zwiększamy prawdopodobieństwo, że efekty ćwiczeń będą miały przełożenie na sytuacje w świecie rzeczywistym. Pomyśl o tym. Jak często w ciągu dnia leżysz w pozycji leżącej ukośnie na plecach i wypychasz ciężary do góry, tak jak na maszynie do wyciskania nogami? Prawdopodobnie nigdy. Ale jak często musisz wykonywać czynności, które pod względem biomechanicznym są identyczne z przysiadem? Siedzenie, wsiadanie i wysiadanie z samochodu, kucanie, by coś podnieść – i tak w kółko. Prawidłowe wykorzystanie wolnych ciężarów, które oferuje sklep ze sprzętem sportowym zwiększa funkcjonalność ćwiczenia w rzeczywistych sytuacjach.