Duża automatyzacja pracy na budowie odpowiada za powstawanie zaawansowanych systemów łatwych do montażu i przenoszenia.
Na tej zasadzie działają deskowania stropowe, charakteryzujące się cechami takimi jak elastyczność, lekkość i trwałość. Monterzy używający polecanych systemów uważnie dobierają materiały na podpory i części ruchome. Efekt ma być jak najbardziej zbliżony do ideału, dlatego wyjątkowo dba się o np. stabilność konstrukcji, zwłaszcza w górnej części. Niezależnie od wagi poszczególnych elementów, całość należy do lekkich, łatwych do późniejszego demontażu. Używa się na przykład dźwigarów – głównych i rozdzielczych – rusztowań podporowych, płyt poszycia. W większości systemów użytkownicy mają duże możliwości konfiguracyjne, co wykorzystuje się do odpowiedniego wyprofilowania konstrukcji. Oczywiście każdy z dostępnych systemów jest powiązany z konkretnym zastosowaniem i właśnie w tym zastosowaniu sprawdza się najlepiej, ale elastyczność pozostaje. Sprawia to, że deskowania stropowe można realizować, dowolnie rozmieszczając dźwigary i odpowiednio dobierając poszycie.
Nowoczesne i stabilne elementy mogą posłużyć do zbudowania konstrukcji o zróżnicowanej rozpiętości przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa.
Dla osiągnięcia najlepszych efektów dobrze jest korzystać z systemu odpowiedniego dla danego celu. Dźwigarowe deskowania stropowe są używane obecnie przez mniej lub bardziej doświadczonych monterów z uwagi na wspomniane wyżej zalety i ewidentny brak wad uniemożliwiających wygodną pracę. Poza deskowaniem stropowym rozróżnia się też deskowanie słupów, ścian czy innych elementów – je także można wykonać w łatwy i szybki sposób z wykorzystaniem dedykowanych systemów. Konstrukcje, w których dominuje aluminium, są na rynku najpowszechniejsze. W zasadnych przypadkach stosuje się podpory lub dźwigary stalowe, które są cięższe, ale jednocześnie bardziej stabilne. Ich użycie związane jest na przykład z tworzeniem szerokich, betonowych stropów przemysłowych i innych.