Czy podoba Ci się miejsce do przechowywania danych w komputerze tanie i pojemne, czy szybkie i bezpieczne?
Czasem trudno jest wybrać między tradycyjnym dyskiem twardym HDD, a półprzewodnikowym dyskiem SSD. Jeszcze kilka lat temu kupujący komputery nie mieli większego wyboru, jakiego rodzaju pamięci masowej używać w laptopie lub komputerze stacjonarnym. Jeśli kupiłeś ultra przenośny lub cienki laptop w dowolnym momencie w ciągu ostatnich kilku lat, najprawdopodobniej masz dysk SSD jako główny dysk rozruchowy. Większe laptopy coraz częściej przestawiają się także na dyski rozruchowe SSD, podczas gdy tanie maszyny wciąż preferują dyski twarde HDD. Tymczasem dyski rozruchowe w komputerach stacjonarnych to miszmasz dysków SSD lub HDD, w niektórych przypadkach system jest wyposażony zarówno w dysk SSD jako dysk rozruchowy, jak i dysk twardy HDD, jako dodatek do pamięci o większej pojemności. Tradycyjny wirujący talerz w dysku twardym to podstawowa stała pamięć masowa na komputerze. Oznacza to, że informacje na nim nie znikają po wyłączeniu systemu, w przeciwieństwie do danych przechowywanych w pamięci RAM. Dysk twardy jest w zasadzie metalowym talerzem z powłoką magnetyczną, która przechowuje twoje dane, niezależnie od tego, czy są to prognozy pogody z ostatniego stulecia, kopia wysokiej rozdzielczości filmu czy kolekcja ulubionej muzyki. Głowica odczytu / zapisu na ramieniu uzyskuje dostęp do danych podczas obracania się talerzy. Dysk półprzewodnikowy SSD działa funkcjonalnie tak samo, jak dysk twardy, ale zamiast tego dane są przechowywane w połączonych układach pamięci flash, które zatrzymują dane, nawet gdy nie ma zasilania. Te układy flash są innego rodzaju niż te stosowane w napędach USB i są zazwyczaj szybsze i bardziej niezawodne. Dyski SSD są w związku z tym droższe niż dyski twarde HDD o tej samej pojemności.
Jednak są również często znacznie mniejsze niż dyski twarde, i dlatego oferują producentom większą elastyczność w projektowaniu komputerów czy laptopów. Chociaż mogą zastąpić tradycyjne wnęki na dyski twarde 2,5-calowe lub 3,5-calowe, można je również zainstalować w gnieździe rozszerzeń PCI Express, a nawet zamontować bezpośrednio na płycie głównej, co jest obecnie powszechne w wysokiej klasy laptopach i urządzeniach typu 2 w 1. Takie dyski SSD montowane na płytce używają formatu M.2. Technologia dysków twardych jest stosunkowo stara przynajmniej pod względem historii komputerów. Znane są zdjęcia dysku twardego IBM 650 RAMAC z 1956 r., w którym zastosowano 50 talerzy o szerokości 24 cali, aby pomieścić aż 3,75 MB miejsca. Jest to, oczywiście, dzisiejszy rozmiar przeciętnego pliku MP3, ale w fizycznej przestrzeni, w której mogłyby się pomieścić dwie komercyjne lodówki.
Współczynnik kształtu dysku twardego na PC ustandaryzowano na 5,25 cala na początku lat 80., a wkrótce pojawiły się znane obecnie dyski 3,5 calowe i 2,5 calowe dyski HDD. Dzisiejsze dyski HDD wykorzystują głównie interfejsy SATA, choć niektóre szybkie dyski SSD używają szybszego interfejsu PCI Express. Możliwości wzrosły z wielu megabajtów do wielu terabajtów, co stanowi wzrost ponad milion razy. Obecne 3,5 calowe dyski twarde mają pojemność aż 14 TB, a zorientowane na konsumenta 2,5 calowe dyski osiągają 5 TB. Dysk SSD ma znacznie krótszą historię. Od początku osobistego użytku komputerowego zawsze istniało zauroczenie nieporuszającą się pamięcią, z technologiami takimi jak flash. Bieżąca pamięć flash jest logicznym rozszerzeniem tego samego pomysłu, ponieważ nie wymaga stałej mocy do przechowywania zapisanych na nim danych. Pierwsze dyski podstawowe, które znamy jako dyski SSD, powstały podczas wzrostu liczby notebooków pod koniec 2000 roku. Dyski SSD w rozmiarze 2,5 cala mają obecnie pojemność nawet 4 TB. Na stronie https://vobis.pl/dyski-ssd-transcend znajdziesz szeroki wybór dysków SSD. Wyraźna różnica między dyskiem SSD a dyskiem twardym mówi także o ich wyjątkowych zaletach i wadach. Chociaż dyski SSD stały się powszechne w ostatnich latach z powodu poprawy technologii i wymagań rynku, niektórzy producenci i konsumenci nadal preferują dyski twarde jako wybór urządzenia pamięci masowej.