MyLED Oświetlenie Blog,Dom Lampy przemysłowe LED – podstawowe informacje na temat tego rozwiązania

Lampy przemysłowe LED – podstawowe informacje na temat tego rozwiązania

Lampy przemysłowe LED – podstawowe informacje na temat tego rozwiązania

W ostatnich latach lampy przemysłowe LED są coraz częściej wykorzystywane w przedsiębiorstwach z różnych branż. W zasadzie, taki stan rzeczy nie powinien nikogo dziwić. Lampy przemysłowe typu LED to rozwiązanie, które charakteryzuje się wieloma korzyściami. Przeczytaj nasz tekst, by poznać najważniejsze informacje na temat tego, czym jest i jak działa oświetlenie przemysłowe LED.

Oświetlenie przemysłowe LED – co to jest?

Technologia LED (ang. LED – light-emitting diode, czyli dioda emitująca światło) powstała jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. W pewnym uproszczeniu, w ramach mechanizmu działania diody LED zachodzą reakcje, które umożliwiają – pod wpływem prądu – wytworzenie światła. Zjawisko to jest określane jako tzw. rekombinacja nośników ładunków i zachodzi w przewodnikach. Wytworzone w ten sposób światło jest emitowane przez żarówki LED.

Obecnie lampy przemysłowe LED są wykorzystywane między innymi w takich różnorodnych sektorach jak:

  • obiekty użyteczności publicznej (szkoły, urzędy itp.),
  • baseny i inne obiekty sportowe,
  • firmy z przemysłu motoryzacyjnego i maszynowego,
  • przedsiębiorstwa zajmujące się obróbką drewna, metalu itp.,
  • podmioty z sektora TSL (Transport, Spedycja i Logistyka), w tym w szczególności duże hale magazynowe.

Lampy przemysłowe LED – dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Technologia LED oznacza liczne korzyści dla przemysłu. Przede wszystkim, rozwiązanie to oznacza spore oszczędności finansowe. W zależności od modelu lamp przemysłowych LED możliwe jest zużycie energii elektrycznej na poziomie nawet dziesięciokrotnie niższym, niż ma to miejsce w przypadku starszych technologii. Aspekt kosztowy to bez wątpienia jeden z najważniejszych czynników, które należy brać pod uwagę – jest tak szczególnie w czasie trudnej sytuacji gospodarczej oraz rosnących kosztów zużycia energii w ostatnich latach.

Oto kolejne zalety, które wynikają ze stosowania oświetlenia LED:

  • wysoka jakość oświetlenia – wynika to stąd, że można m.in. dostosować temperaturę (ciepło) barwy w zależności od indywidualnych potrzeb,
  • bezpieczeństwo – generalnie, lampy przemysłowe LED emitują mniejsze ilości promieniowania ultrafioletowe (UV), niż ich tradycyjne odpowiedniki,
  • ekologiczny charakter – dzięki niższym poziomom emisji dwutlenku węgla CO2 do atmosfery.

Jakie są wady lamp przemysłowych LED?

Lampy przemysłowe LED mają liczne zalety – bez nich tak duża popularność omawianego rozwiązania nie byłaby możliwa. Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że technologia LED jest pozbawiona słabości. Do wad należy m.in. dość wysoki koszt tego typu rozwiązań oraz ryzyko osłabienia mocy światła pod wpływem wysokich temperatur.

Lampy przemysłowe a przepisy prawne

Rodzaj stosowanego oświetlenia zależy nie tylko od woli pracodawcy. Wymogi w tym zakresie zostały określone również w przepisach prawnych. Do aktów prawnych w tym zakresie należy między innymi: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.