Żarówki LED i oświetlenia wykorzystujące tę technologię cieszą się niezmienną popularnością, zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które łączy w sobie funkcjonalność oraz atrakcyjny wygląd. Jakie korzyści możemy osiągnąć, decydując się na wymianę oświetlenia w swoim domu na ledowe?
Oświetlenie ledowe – charakterystyka
Nazwa LED pochodzi od angielskiego określenia „light emitting diode” (dioda emitująca światło). Głównym powodem, dla którego żarówki LED stały się tak modne jest połączenie zalet ekonomicznych i dbałości o środowisko naturalne. Wybór oświetlenia ledowego gwarantuje duże oszczędności, gdyż jego zużycie energii jest nawet o 90% mniejsze niż w przypadku żarówek tradycyjnych. Żarówki LED wyróżnia też duża trwałość i długa żywotność – mogą działać nawet do 50 000 godzin. Nie zawierają one rtęci i pomagają chronić środowisko poprzez generowanie mniejszej ilości odpadów. Dla użytkowników oznacza to również mniejsze wydatki, a zarazem przekłada się na wygodę użytkowania, ponieważ znacznie rzadziej będziemy musieli dokonywać wymiany diody. Ponadto, żarówki LED natychmiastowo osiągają pełną jasność, w przeciwieństwie do żarówek tradycyjnych, które często potrzebują czasu, żeby „rozgrzać się”.
Oświetlenie ledowe to ogromna różnorodność pod względem oferowanych modeli, zatem doskonale sprawdza się w niemal każdym rodzaju pomieszczenia: w salonie, sypialni, kuchni czy łazience. Co więcej, dostępne na rynku żarówki LED posiadają gwinty w większości najpopularniejszych rozmiarów, zatem nie powinniśmy mieć problemów z ich wymianą w już posiadanych lampach.
Jak dobrać prawidłowe oświetlenie do wnętrza?
Dobrze dobrane oświetlenie to komfort i wygoda, zapewnienie dobrego samopoczucia, ale także sposób na dodanie uroku wnętrzu oraz podkreślenie jego zalet. Planując więc jego rozmieszczenie, powinniśmy uwzględnić zarówno funkcjonalność, jak i względy estetyczne.
W ogólnym ujęciu, możemy wyróżnić trzy rodzaje oświetlenia: ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Oświetlenie ogólne to głównie żyrandole i plafony, które powinny obejmować całe pomieszczenie i znajdować się w jego centrum. Oświetlenie miejscowe ma na celu doświetlić strefy tego wymagające, przeważnie takie, gdzie wykonujemy jakąś pracę. Oświetlenie dekoracyjne, jak sama nazwa sugeruje, jest stosowane przede wszystkim dla walorów wizualnych.
Istotny będzie też dobór barwy światła. W tym miejscu należy wiedzieć, że światło ciepłe (2800-3200 K) idealnie nadaje się do pomieszczeń mieszkalnych, gdyż zapewnia ono równy rozkład barwy oraz poczucie przytulności. Światło białe, czyli naturalne (4000-4500 K), ze względu na podobieństwo do światła dziennego, będzie dobrym wyborem na doświetlenie pomieszczeń w ciągu dnia. Światło zimne (5500-6500 K) natomiast stosuje się przede wszystkim w pomieszczeniach biurowych, ponieważ wyostrza ono barwy i poprawia koncentrację osób przebywających we wnętrzu.
Artykuł powstał przy współpracy z vled.pl – sklepem z nowoczesnymi lampami i żarówkami ledowymi.