MyLED Oświetlenie Biznes Jazda po alkoholu. Jakie kary dla kierowców zawodowych?

Jazda po alkoholu. Jakie kary dla kierowców zawodowych?

Sprawy związane z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwości alkoholowej, nigdy nie należą do prostych sytuacji. W przypadku kierowców zawodowych posiadających prawo jazdy kategorii C i E, zatrzymanie pod wpływem, może oznaczać, że stracą oni możliwość wykonywania swojej codziennej pracy.

Wiele osób zastanawia się, czy istnieją jakieś środki, pozwalające na zachowanie prawa do prowadzenia pojazdów, pomimo takiego zatrzymania. W rzeczywistości przepisy nigdy nie uwzględniają różnicy pomiędzy kierowcą a zawodowcem. Chodzi tu więc, że jeśli stężenie alkoholu we krwi wyniesie określony procent, to prawo jazdy zostanie zatrzymane niezależnie od tego, czy kierowca prowadzi auto w celach zawodowych.

Więcej zobacz na https://adwokat24h.pl/

Prawo zawsze jest takie samo

Przepisy są jednoznaczne w takich wypadkach: jazda po alkoholu, jest wykroczeniem lub przestępstwem, a wiele tak naprawdę zależy od tego, ile alkoholu we krwi wykryto w wydychanym powietrzu przez kierowcę. Stan całkowitej nietrzeźwości pojawia się już w momencie, gdy u kierowcy stwierdzono powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi. W takich sytuacjach jest to już przestępstwo z dziedziny kodeksu karnego. Niezależnie czy popełnimy wykroczenie, zawsze wiąże się to z zatrzymaniem prawa jazdy. Sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na okres do 3 lat.


Problemy z odwołaniem

Tak więc w obu przypadkach kierowca zawodowy otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów i nie będzie od tego żadnego odwołania. Jeśli posiadamy kilka różnych kategorii, to musimy zdawać tyle egzaminów, ile kategorii posiadamy. W przypadku gdy prawo jazdy zostanie odebrane na okres dłuższy niż 12 miesięcy, kierowca jest zmuszony zdawać egzamin jeszcze raz. W takich sytuacjach po prostu najlepiej poddać się dobrowolnie karze. Wtedy otrzymamy zakaz prowadzenia pojazdów, ale na minimalny czas, jaki jest przewidziany w polskim prawie. W przypadku wykroczenia pożegnamy się z prawem jazdy na co najmniej sześć miesięcy. Gorzej wygląda sprawa w przypadku przestępstwa, tam z automatu otrzymamy aż 3 lata zawieszenia prawa jazdy. Trzeba więc liczyć się z konsekwencją naszych czynów.