Panele LED są energooszczędnymi źródłami światła, które bez problemu zastępują tradycyjne oprawy rastrowe. Dzięki nim można oszczędzać energię elektryczną. Montuje się je wszędzie tam, gdzie poza wysoką efektywnością ważny jest nowoczesny wygląd oraz funkcjonalność. Panele LED wytwarzają przyjemne dla oczu światło, z uwagi na fakt, iż świecą równomiernie, całością swojej powierzchni i dają rozproszone idealnie światło. Pomimo cieniutkiej konstrukcji, właściwie wybrane elementy umożliwiają odpowiednie odprowadzanie ciepła, co ma znaczący wpływ na żywotność takiego produktu, która sięgać może aż do 50 tysięcy godzin.
Czym są właściwie panele LED?
Panele LED stanowią źródło światła, które zastępuje nierzadko tradycyjne świetlówki. Tego typu urządzenia świecą całością swojej powierzchni, zaś światło rozkładane jest równomiernie. Zwykle stosuje się je w przypadku powierzchni komercyjnych, niemniej jednak znajdują również zastosowanie w domach prywatnych. Na co należy zwracać uwagę, kupując panele LED?
- skuteczność świetlną – to stosunek ilości energii elektrycznej pobieranej przez panel do mocy emitowanego przez niego świetlnego strumienia. Dobre panele powinny mieć skuteczność na poziomie 100 lm/W, zaś absolutnie najlepsze będą te o skuteczności ponad 120 lm/W. Im wyższa jest skuteczność świetlna, tym mniejsza liczba paneli będzie konieczna celem oświetlenia wybranej powierzchni. Mniejsza liczba paneli przełoży się bezpośrednio na mniejsze zużycie energii elektrycznej oraz zmniejszone rachunki za prąd,
- trwałość – podczas zakupu paneli LED, warto, jest zwracać uwagę nie tylko na czas gwarancji przyznanej przez producenta. Istotną kwestią będzie też to, jaki materiał odpowiedzialny jest za równomierne rozpraszanie światła w panelu. W tańszych produktach stosuje się polistyren, określany jako PS. Taki surowiec szybko żółknie, co przyczynia się do zmiany koloru światła na mniej korzystny. W zależności od warunków, w których używa się paneli, warstwa PS może zżółknąć w ciągu 18-36 miesięcy. Znacznie lepszym materiałem, jest używany w przypadku droższych paneli polimetakrylan metylu, czyli inaczej plexiglass albo szkło akrylowe,
- UGR – to tak zwany współczynnik olśnienia. Jest to kolejna ważna kwestia, na którą trzeba zwracać uwagę, tym bardziej jeżeli dokonujemy wyboru paneli sufitowych do miejsca swojej pracy. Światło emitowane przez panele mające wysoki współczynnik UGR (większy niż 20) może spowodować u ludzi spadek wydajności pracy oraz dyskomfort. Warto zatem kupić panele mające współczynnik UGR mniejszy od 19.
Gdzie stosuje się panele LED?
Nierzadko miejscem, gdzie zakładane są panele LED, będą sufity podwieszane, dlatego ten rodzaj oświetlenia występuje najczęściej w kształcie prostokąta albo kwadratu. Można je montować w sufitach zwieszanych na linkach, modułowych, podtynkowo, czy natynkowo. Biorąc pod uwagę łatwość montażu, znajdą zastosowanie w sporych przestrzeniach: pomieszczeniach użytku publicznego, biurach, a nawet halach produkcyjnych, czy magazynach. Ostatnimi czasy coraz częściej możemy je także spotkać w mieszkalnych pomieszczeniach takich, jak salony, łazienki czy kuchnie. Nie ważne, gdzie je zamotujemy – zawsze będą świetnie się prezentowały!