Rak szyjki macicy to złośliwa zmiana w wyściółce szyjki macicy i kanału macicy.
Lekarze nazywają tę chorobę rakiem szyjki macicy. Niektóre wirusy brodawczaka ludzkiego odgrywają kluczową rolę w rozwoju raka szyjki macicy, który może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego i złośliwych zmian komórkowych.
Na czym polega konizacja szyjki macicy
Postęp raka szyjki macicy zależy między innymi od zakresu zmian komórkowych i ich wielkości w momencie rozpoznania oraz od charakteru guza. Odgrywa również rolę, czy nowotwór już rozprzestrzenił się, na przykład na sąsiednie węzły chłonne. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli rak szyjki macicy zostanie wykryty wcześnie, można go wyleczyć. Rak szyjki macicy często powoduje niewielkie lub żadne objawy, zwłaszcza na początku. Dlatego badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy są skierowane do kobiet, które nie mają żadnych objawów.
Najważniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego przenoszony drogą płciową. Prawie każda aktywna seksualnie kobieta przynajmniej raz w życiu zostanie zarażona wirusem HPV, a ponieważ infekcja wirusem zwykle nie powoduje żadnych objawów, większość kobiet nie zauważa infekcji. Podczas gdy niektóre typy HPV powodują łagodne brodawki narządów płciowych, inne, tak zwane typy wysokiego ryzyka, nie dają takich zmian. Jednak zarażenie HPV nie oznacza automatycznie zachorowania na raka, infekcja często leczy się sama.
Obecnie wykonuje się wiele zaawansowanych badań, takich jak kolposkopia lub cytologia, które mogą wykazać różnego rodzaju niewłaściwości. W przypadku postawienia właściwej diagnozy należy wykonać elektrokonizację szyjki macicy. Jest to wycięcie fragmentu chorobowego, i poddanie go diagnostyce do celu wykrycia problemu. Obecnie możemy wykonać tego rodzaju badania w klinikach prywatnych. Z pewnością konizacja szyjki macicy powinna być wykonana w przypadku, jeżeli inne badania wykazują nieprawidłowości. Jest to zabieg wykonywany przy znieczuleniu ogólnym, nie wymaga hospitalizacji.