MyLED Oświetlenie Blog Uniwersalne łącze USB do przesyłu danych i ładowania urządzeń mobilnych

Uniwersalne łącze USB do przesyłu danych i ładowania urządzeń mobilnych

Codziennie korzystamy z wielu różnych urządzeń przenośnych, będzie to przykładowo telefon komórkowy, który musimy raz na pewien czas naładować.

Obecnie najczęściej wykorzystuje się do tego kable USB, mogą być podłączone do komputera, pełnić funkcję ładowarki. Oczywiście kabel USB posiada obecnie wiele różnych standardów, najnowszy to standard 3.1 który pozwala na przesył danych z prędkością 10 Gb/s. Będzie to z pewnością bardzo pomocne w przypadku kopiowania dużych plików, które mogą być przenoszone za pomocą nośników typu pendrive.

Uniwersalne łącze USB do przesyłu danych i ładowania urządzeń mobilnych

Czym różnią się kable USB?

Podstawowym typem kabla USB jest typ A, jest rodzaj najpopularniejszy rodzaj złącza, obecnie wykorzystywane USB w wersji 3.0 i 3.1, dodatkowo oznaczone są niebieskim elementem, dzięki czemu możemy je szybko rozpoznać. Innym standardem będzie USB B, posiada ono kształt kwadratowy, tego typu złącze występuje w przypadku drukarek oraz różnego rodzaju urządzeń peryferyjnych. Dodatkowo także popularny jest łącze USB micro, które znajdziemy w starszych smartfonach, dodatkowo występuje także w tabletach. Obecnie najczęściej wykorzystywany jest USB typu C, jest to najnowszy standard który obowiązuje od 2015 roku, obecnie znajdziemy je w nowszych modelach telefonów i urządzeń przenośnych. Umożliwia przesyłanie audio-video, bardzo szybkie ładowanie naszego telefonu przez komputer, laptop także przez monitor.

Oczywiście standard USB cechuje się bardzo dużą uniwersalnością, najczęściej kojarzymy go z urządzeniami przenośnymi, obecnie bardzo wiele urządzeń które ładujemy raz na pewien czas korzystają z tego rodzaju łącza. Dodatkowo także znajdziemy je w akumulatorach przenośnych które pozwalają nam naładować telefon wszędzie tam gdzie nie będziemy mieli dostępu do sieci elektrycznej. Oczywiście za pomocą specjalnej wtyczki możemy połączyć telefon kablem USB z gniazdkiem elektrycznym, w ten sposób szybko będziemy w stanie naładować urządzenie przenośne.

Oczywiście kable usb mogą mieć różną długość, z pewnością jeżeli nie chcemy mieć na biurku plątaniny kabli warto wybrać krótszy kabel który będzie służył nam na do doładowania naszego telefonu czy też tabletu. Inne kable USB przykładowo obsługujące drukarkę mogą mieć większą długość może to być 3 lub też nawet 5 metrów.