Tłumaczenia specjalistyczne. Rodzaje tłumaczonych tekstów

Tłumaczenia wymagające szerszej wiedzy branżowej to tłumaczenia specjalistyczne. Aktualnie są one prowadzone przez wiele biur. Jakie rodzaje tekstów można w nich przełożyć?

Czym jest tłumaczenie specjalistyczne?

Pod pojęciem tłumaczenia specjalistycznego znajduje się rodzaj przekładu, który charakteryzuje się wyższym stopniem komplikacji niż tłumaczenie zwykłe. Charakterystycznymi cechami takiego przekładu jest jego branżowa nomenklatura, złożoność, sprecyzowany odbiorca, który na co dzień styka się z tego typu teściami.

W związku z tym tłumaczenia specjalistyczne są także wymagające pod kątem przekładu, gdyż wymagają one od tłumacza posiadania szerokiej wiedzy oraz doświadczenia w konkretnym obszarze.

Jakie treści wymagają specjalistycznego przekładu?

Tłumaczenia specjalistyczne dzieli się najczęściej na trzy główne kategorie, a dokładnie na tłumaczenia medyczne, prawnicze oraz techniczne. Każde z nich dotyczy określonego typu dokumentacji.

Rodzaje dokumentów tłumaczonych w biurach:

  • tłumaczenia medyczna – opisy leków, suplementów diety, urządzeń, narzędzi, wypisy ze szpitala, wyniki badań, publikacje medyczne, na przykład artykuły, ulotki, książki i inne

  • tłumaczenia prawnicze – wyroki sądowe, pozwy, opinie, interpretacje przepisów oraz innego rodzaju dokumenty wymagające właściwej wiedzy prawniczej

  • tłumaczenia techniczne – instrukcje, specyfikacje, książki i ulotki techniczne, opisy maszyn i urządzeń i inne

Oczywiście, nie są to wszystkie rodzaje tłumaczeń technicznych, ponieważ są one prowadzone również dla innego rodzaju dokumentacji, która od tłumacza wymaga posiadania złożonej wiedzy branżowej.

Gdzie warto wykonać tłumaczenie specjalistyczne?

W prowadzeniu tłumaczeń specjalistycznych – medycznych, prawniczych, technicznych i innych specjalizują się obecnie biura tłumaczeń, które zatrudniają specjalistów w tej dziedzinie.

Warto wybrać sprawdzone biuro tłumaczeń katowice to szeroka gama ofert dla wymagających klientów, którym zależy na najwyższej jakości przekładu.